Két nap, két előadás az Aradi Kamaraszínházban

Két egymást követő napon, június 12-én és 13-án várja közönségét az Aradi Kamaraszínház, amely rendhagyó módon, két nagyszínpadi előadással zárja tavaszi programját. Június 12-én Kálmán Imre Marica grófnő című operettjét, június 13-án pedig Petőfi Sándor A helység kalapácsa című művét tekinthetik meg a nézők az aradi nagyszínházban.

Június 12-én, kedden 19 órakor egy vidám Kálmán Imre klasszikust, a Marica grófnőt láthatják a nézők a Magyar Zenés Színház előadásában. A Magyar Zenés Színház már többször vendégszerepelt Aradon, korábban is a legnépszerűbb magyar operettekkel örvendeztette meg nézőinket. Garantált, hogy hasonló sikert aratnak a Marica grófnővel is, amelyből szintén nem hiányoznak a szerelmi történetek, a szövevényes érzelmek, a különböző bonyodalmak és persze a mulatás és az operettslágerek sem. A Bozsó József rendezte előadásban nézőink viszontláthatják Kállay Bori érdemes művészt. Minden adott ahhoz, hogy Kálmán Imre operettje remek kikapcsolódást nyújtson a nézőknek Aradon is.

Június 13-án, szerdán 19 órakor a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös produkcióját, Petőfi Sándor A helység kalapácsa című komikus eposzát láthatják a nézők a nagyszínházban. A mű minden bája és humora mellett ez az előadás a beregszászi társulatról is szól, arról, hogy a művészek számára a színház kapaszkodó és a túlélés eszköze a háború idején. A beregszászi társulat játékos, szabad színházat kínál, ezzel az előadással csatlakozva a Petőfi-emlékévhez, amelyben a költő születésének 200. évfordulóját ünnepeljük.

A helység kalapácsa Petőfi Sándor első könyve volt, 1844 októberében jelent meg. A Petőfi által hőskölteménynek nevezett mű csak később aratott sikert, amikor humorára, iróniájára, a szellemes szószaporítások groteszk képeire és a parádés hexameterek álpatetikus hangvételére egyre inkább vevő lett a közönség. Már a szereplők megnevezése is mosolyt csal az olvasó és a leendő néző arcára: Erzsók, ötvenötéves bájaival, Fejenagy, a helyi kovács, azaz a helység kalapácsa, Harangláb, a fondor lelkületű egyházfi, Bagarja, a béke barátja, Vitéz Csepü Palkó, a tiszteletes két pej csikajának Jókedvű abrakolója, a lágyszívű kántor és „amazontermészetű” felesége, Márta.

Az ismert komikus eposz derűjét úgy őrizte meg az előadás rendezője, Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója, hogy egyben a beregszászi színház aktuális helyzetére is reflektál. A háttérben vetített fekete-fehér képek a nézők elé tárják a Petőfi életében is fontos állomásokként megjelenő Ungvár, Beregszász korabeli képeit, így történelmi távlatból emlékeztetnek a magyarság több évszázados kötődésére ahhoz a vidékhez. A beregszászi alkotók előadása több mint szimpla történetmesélés, mert a színház nyelvén fejezik ki mindazt, amit az életről, a világról gondolnak, azaz hogy „színházat csinálni” akkor is, most is „a legjobb dolog”.

Az előadásokra érvényesek az Aradi Kamaraszínház bérletei, valamint jegyek 30 (teljes ár), 15 (egyetemista, nyugdíjas) és 8 (diák) lejes áron kaphatók a nagyszínház pénztárában, valamint online a www.eventim.ro oldalon. A jegyiroda nyitvatartása: kedden, szerdán és pénteken 10-16 óra között, csütörtökön 10-14 és 17-19 óra között, szombaton és vasárnap 10-12 és 17-19 óra között, hétfőn zárva. Foglalás, információ a 0744-475147-es telefonszámon lehetséges.  

 

Új hozzászólás